w sprawie uchylenia przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska decyzji RDOŚ w Bydgoszczy z dnia 29 grudnia 2017 r. i odmowy określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia
pn. „Budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka”
Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorsko-Kujawski w Toruniu jest zdecydowanie przeciwny budowie stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Uważamy, że przegradzanie rzeki zabudową w postaci kolejnej zapory stanowić będzie trwałą ingerencję w cały ekosystem doliny i prowadzić do istotnego ograniczenia ciągłości międzynarodowego korytarza ekologicznego jakim jest dolina Wisły. Spowoduje także powstanie zagrożeń dla występujących tu chronionych siedlisk i gatunków objętych ochroną w formie obszarów Natura 2000.
Wisła to jedna z ostatnich europejskich rzek o częściowo naturalnym charakterze, będąca bardzo ważnym w skali Europy korytarzem ekologicznym odgrywającym, pomimo uregulowania dolnego odcinka, ważną rolę jako szlak migracji ryb dwuśrodowiskowych. Dolina Wisły to także bogactwo ornitofauny. Rodzi się tu i bytuje 2/3 gatunków ptaków Polski, w tym wiele rzadkich i zagrożonych wyginięciem w Polsce i w Europie.
Polska wdrażając do systemu prawnego dyrektywę Rady 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, jak też dyrektywę 2009/147/WE w sprawie ochrony dzikiego ptactwa, zobowiązała się uwzględnić wymogi i ograniczenia wynikające z tych uregulowań w swoich planach i strategiach rozwoju, a inwestorzy przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko powinni respektować przepisy określone na ich podstawie.
W przypadku przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000, a takim jest planowany stopień wodny w Siarzewie, jego realizacja jest możliwa jedynie w przypadku braku rozwiązań alternatywnych i po zapewnieniu wykonania kompensacji przyrodniczej zapewniającej zachowanie spójności i właściwego funkcjonowania sieci obszarów Natura 2000 (art. 34 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – (tj. Dz.U.2024, poz.1478).
Wobec braku udokumentowania przez inwestora spełnienia wymienionych w ustawie o ochronie przyrody wymagań (co wynika z uzasadnienia decyzji GDOŚ), odmowa określenia środowiskowych uwarunkowań dla tej inwestycji jest w pełni uzasadniona.
Wyrażamy uznanie dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska za podjętą decyzję.
W imieniu Zarządu Okręgu PKE w Toruniu
/-/
Wiesław Tomaszewski – Prezes Zarządu